Zapłata (Agata Górska i Sławek Tomczyk, #1) By Małgorzata Rogala

Wciągająca powieść kryminalna rozgrywająca się we współczesnej Warszawie.
Syn znanego adwokata został zamordowany w toalecie modnego klubu. Śledztwo gmatwa się i komplikuje, a policjantka prowadząca dochodzenie przypuszcza, że zabójstwo wiąże się z osobistą tragedią jej najlepszej przyjaciółki, której chłopak przed laty zginął w niejasnych okolicznościach… Zapłata to wciągająca powieść kryminalna, mówiąca o zwykłych ludziach, ich wyborach i skomplikowanych relacjach, a także o sekretach, które wyszły na jaw, ponieważ popełniono okrutną zbrodnię. Zapłata (Agata Górska i Sławek Tomczyk, #1)

4.5 Bardzo solidnie napisany kryminał. Historia całkiem logiczna ( gdybym się miała czegoś czepiać to motywu ), fajnie zarysowani bohaterowie, zgrabna narracja. Dobrze się czyta. 8328020688 Była pewna, że wszystko, co się przydarza ludziom, jest celowe i ma swoje znaczenie


Zapłata Małgorzaty Rogali to początek cyklu o przygodach aspirant Agaty Górskiej i komisarza Sławka Tomczyka.
Przyznaję, że ta seria od dawna była na mojej liście do przeczytania i bardzo żałuję, że tak bardzo długo czekałam na nią czekałam. Teraz bardzo szybko muszę nadrobić zaległości!

W klubie Casablanca zostaje znalezione ciało młodego adwokata, Mariusza Leśniaka. Szybko okazuje się, że jest to morderstwo. Sprawę prowadzą aspirant Górska i komisarz Tomczyk. Śledztwo od samego początku jest bardzo skomplikowane. Nie ułatwia go również specyficzny sposób odebrania życia ofierze. Policjanci szybko znajdują trop prowadzący do wydarzeń sprzed ośmiu lat. Wkrótce zamordowany zostaje kolega Leśniaka, który razem z nim przed laty oskarżony był o śmiertelne pobicie. Wskazuje to jednoznacznie na powiązanie obecnych wydarzeń z przeszłością.
Czy ktoś postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość? Czy tajemnice sprzed lat uda się w końcu wyjaśnić?

Zapłata to pierwszy tom i początek bardzo ciekawej serii kryminalnej. Ja tę książkę przeczytałam w kilka godzin. Była to w pełni satysfakcjonująca i wciągająca lektura. Ogromnie spodobał mi się styl autorki i wplatanie wątków obyczajowych w kryminał. Pani Małgorzata Rogala w mistrzowski sposób manipuluje czytelnikiem, podsuwa fałszywe tropy i stopniuje napięcie. Fantastycznie skonstruowana intryga zapewnia pełną emocji lekturę, która trzyma w napięciu od samego początku.
Jak dla mnie jednak największym atutem książki są jej główni bohaterowie. Bardzo autentyczni, sympatyczni i naprawdę dający się lubić.
Przede mną jeszcze pięć kolejnych tomów i już nie mogę się doczekać kolejnego spotkania z moją, od teraz ulubioną parą policjantów!
Książkę z czystym sumieniem polecam wszystkim! 8328020688 Trochę trudno tą książkę nazwać kryminałem, bo w moim odczuciu jest to romans z wątkiem kryminalnym. Fabuła kompletnie mnie nie wciągnęła, a po połowie chciałam już porzucić czytanie, ale jakoś dotrwałam do końca. Jest to właśnie zasługa wszechobecnych momentów romantycznych, które po jakiś czasie zaczęły przechodzić na pierwszy plan. Poza tym mamy tu też dziesiątki niepotrzebnych fragmentów (opis psa biegającego w deszczu, randki postaci itp.)

Bohaterowie są nijacy i kompletnie mnie do siebie nie przekonali. Główni bohaterowie to niby policjanci, ale prawie w ogóle nie rozmawiają o morderstwach, bo po co rozwiązywać zagadkę, może morderca sam się zgłosi.

Jestem książką zawiedziona, bo spodziewałam się przynajmniej czegoś napisanego z dreszczykiem emocji. Jedyne co mi się podobało to okładka, która nijak ma się do treści, bo można by się po niej domyślić, że będzie jakaś strzelanina, a tam nawet nikt broni na oczy nie widział.

Nie wiem, czy jeszcze coś od tej autorki przeczytam. 8328020688 Fajny debiut, dialogi miejscami może nieco infantylne, ale ogólnie dobrze zbudowana, ciekawa historia 8328020688 Do tej pory Małgorzatę Rogalę znałam jedynie z pojedynczych tytułów. Seria o starszej aspirant Agacie Górskiej i komisarzu Sławku Tomczaku omijałam szerokim łukiem ale wyłącznie dlatego, że zupełnie, ale to zupełnie nic o tym cyklu nie wiedziałam. Przyszedł jednak czas i na tę psią parę i tu bardzo przyjemne zaskoczenie. Tom pierwszy serii, czyli „Zapłatę” pochłonęłam jednym tchem, a wspomniani jako duet śledczy wyjątkowo przypadli mi do gustu.

Zacząć jednak trzeba od tego, że „Zapłata” jest świetnie skonstruowaną historią. Wprowadza ona nie tylko w relacje, które dały podwaliny całej serii, ale niezależnie od tego wplata w nie kryminalną intrygę, którą niczym łamigłówkę czytelnik musi rozwiązać. W niewyjaśnionych okolicznościach giną uczestnicy pewnej zbrodni sprzed lat. Kto i dlaczego mści się po latach? Dlaczego prawie dekadę mściciel czekał na podjęcie kroków mających przynieść ukojenie jego duszy? Czy uda się go w porę wytropić, a nawet powstrzymać?

Małgorzata Rogala w poszukiwaniu przez Czytelnika odpowiedzi na te pytania wodzić go będzie za nos, zmieniając punkty odniesienia, myląc tropy, kreśląc bardziej lub mniej prawdopodobne scenariusze. Nie zabraknie również emocjonalnych odwołań, gdyż okaże się, że sami śledczy bezpośrednio powiązani zostaną ze sprawą, co może rzutować na ich osąd. Przekonajcie się zatem sami co stało się przyczyną serii brutalnych zbrodni. Być może i Wy stracicie dla niej głowę i tak jak ja sięgnięcie po kolejne części. 8328020688

Zapłata

Najzwyklejszy w świecie kryminał. Nic nowego, ale też nic tragicznego, a to już coś ;) Intryga i jej finał nie powalają na łopatki. Nie wysilając się zbytnio zakończenie można rozgryźć około połowy książki. Jednak muszę oddać autorce, że nie najgorzej udawało jej się trzymać mnie w niepewności co do finału. Na szczęście, bo gdyby nie kilka zmyłek w trakcie lektury, byłoby słabiutko.
Jeśli chodzi o bohaterów - nie chwytają za serce, ale też nie irytują.. póki przy końcu nie weszły do gry wątki miłosne. Ta część książki była rodem z Bravo..
Ostatnia kwestia to styl. Tutaj było dobrze, bez kaleczenia języka polskiego, bez dziwnych dłużyzn i pisania na siłę. Dzięki temu książkę można przeczytać w jeden dzień. 8328020688 O książkach Pani Małgosi Rogali słyszałem już bardzo wiele, ale nigdy jakoś nie miałem okazji, aby po nie sięgnąć. Aż po wygranej u @nowalijki stwierdziłem, iż jest to doskonały moment na nadrobienie zaległości. I czy było warto? Ależ oczywiście!😀 Jest to bardzo udane połączenie kryminału z elementami powieści obyczajowej. Duet policjantów - Górska i Tomczyk to para naprawdę dobrze wykreowanych bohaterów, których da się bardzo szybko polubić. Jeżeli dodać do tego znakomitą, zawiłą zagadkę kryminalną i lekkie pióro autorki to przepis na sukces gwarantowany!📚👏 8328020688 W ubiegłym roku skusiłam się na świąteczną książkę Rogali. Okazało się, że to był kolejny tom cyklu o Górskiej i Tomczyku, których wcześniej nie znałam. W końcu przyszedł czas, aby zacząć z nimi przygodę od początku.

To było całkiem niezłe :) Dobra kryminalna fabuła z obyczajowym wątkiem w tle. Plusem tej powieści jest jej prostota. To nie jest powieść z hollywoodzkim rozmachem, a raczej bliżej jej do naszego rodzimego „997”. I mnie to się bardzo podoba! Obyczajowa strona jest naprawdę tylko tłem, ale dzięki niej łatwo przywiązać się do głównych postaci.
Podsumować mogę to krótko - czytało się dobrze, chcę więcej :) 8328020688 Rzadki przykład romanso-kryminału, ponoć debiut autorki, muszę przyznać, że jakbym ja miał debiut, to chciałbym aby był na takim poziomie. Akcja była prowadzona sprawnie, bohaterowie narysowani sprawną kreską, czasami zbyt grubą, ale mimo wszystko wiarygodnie. elementy romansu zbędne, ale w sumie po raz pierwszy od dawna bohaterem powieści kryminalnej nie jest facet po przejściach, z twarzą szarą od paczki papierosów palonych od 20 lat. Miałem na tej części skończyć współpracę z panią Małgorzatą, ale korci mnie aby dowiedzieć się co dalej :) 8328020688 Dwunastoletnia Agata zaprzyjaźniła się z rok młodszą Justyną, kiedy okazało się, że obie dziewczynki są molestowane przez tego samego zwyrodnialca. Teraz starsza aspirant Agata Górska wraz ze swym partnerem, komisarzem Sławkiem Tomczykiem, prowadzi dochodzenie w sprawie, w której wśród podejrzanych jest jej przyjaciółka Justyna Lipiec.

Małgorzata Rogala tak zaplanowała serię o dwojgu policjantach, że już w „Zapłacie” pojawiają się nie tylko postaci, także zaczątki wątków rozwijanych w kolejnych powieściach (za miesiąc ukaże się tom siódmy). Taki chwyt marketingowy nie byłby pewnie specjalnie skuteczny, gdyby książki były kiepskie. A nie są, choć niejedno można im zarzucić. Język jest bezpretensjonalny, bez wydziwień i nadmiernego wymądrzania, co mi się w tego typu powieściach podoba, ale trochę mnie irytuje przywiązanie autorki do kilku wyświechtanych fraz w opisach sytuacji i stanów emocjonalnych bohaterów. Akcja pozbawiona jest co prawda fajerwerków, ale nudą nie wieje. Para protagonistów jest na tyle sympatyczna, że ich dalsze losy budzą zaciekawienie. Może nawet w większym stopniu ich życie prywatne niż osiągnięcia zawodowe. A to dlatego, że rozwikłanie zagadek kryminalnych, odkrycie sprawców morderstw wydaje się trudniejsze dla policjantów niż dla czytelników. Przynajmniej tak było u mnie przy lekturze dwóch pierwszych i zapowiedzi w Epilogu „Dobrej matki” trzeciej części cyklu. Emocjonalne relacje, często trwające od lat, z niektórymi osobami uwikłanymi w okoliczności przestępstw, najwyraźniej komplikują Agacie i Sławkowi prostą drogę do wykrycia sprawców.

No właśnie, dotychczas policyjny tandem zawsze trafia na znanych sobie ludzi, choć bynajmniej nie są to środowiska patologiczne bądź kojarzone ze zorganizowaną przestępczością. Ciekawa jestem, jak będzie w kolejnych tomach. Gdyby przyszło im tropić morderców, w których otoczeniu nie mają na starcie żadnego rozeznania, byłaby to wszak sytuacja bliższa policyjnym realiom, przynajmniej w dużym mieście. Może wtedy powieści Rogali byłyby lepszymi kryminałami. Obawiam się jednak, źe pod względem obyczajowym straciłyby dużo ze swojego wdzięku. W każdym razie, czytam następne tomy. 8328020688

Download ã PDF, DOC, TXT or eBook ¾ Małgorzata Rogala